ORIS

Oris 100 yılı aşkın bir süredir İsviçre'de saat imal ediyor. Tamamen mekanik olan saatlerimiz fark yaratan tasarımları kadar Oris mekanizmalarının simgesi olan kırmızı rotoruyla da öne çıkar. F1, dalış, caz, havacılık ve Hollywood dünyasından pek çok ünlü kişinin bu benzersiz tasarımlara olan ilgisi ve çalışmalarımıza destek vermek istemeleri, Oris modellerinin ne kadar popüler olduğunun bir göstergesidir.

1904’te Hölstein’da kurulan marka yüz yılı aşkın süredir mekanik saat üretmekle övünüyor. Günümüzde 4 temel koleksiyon üreten markanın (Kültür – Dalış – Havacılık – Motor Sporları) oldukça sempatik bir yapısı var. Fiyat performans oranı ve profesyonel modelleriyle çokça kullanılmış, sevilmiş ve global olarak hakkında kötü söz duymayacağınız nadir markalardan biri. Her koleksiyonu ayrı bir marka gibi kurgulanan Oris’in global olarak en çok ön plana çıkan koleksiyonu ise Dalış serisi.

DALIŞ

Dalış dünyası ve saat yapımı iki birbirine bağımlı dünyaların çarpışması olarak tanımlanabilir. Dalgıçların güvenlik ekipmanlarının başında kaliteli bir saat yer alır ve hayati öneme sahiptir. Oris yeteneklerini, uzmanlığını ve birçok tecrübeli dalgıçtan aldığı bilgileri harmanlayarak teknik olarak ve uluslararası standartlarda kol saatleri tasarlamaktadır.

Oriste en çok satan modellerin bir çoğunun mensup olduğu dalış dünyasında; kalite, stil ve fonksiyonun birbirini tamamlaması ile bir çok insana en doğru seçim olduğunu kanıtlamıştır.

Carlos Coste sponsorluğu ile Carlos Coste, 2006 yılında başlayan tasarım süreci Oris dalış koleksiyonunu yüksek bir performansa kavuşturdu. Seride her bir saat Carlos Coste’nin mührü ile üretilmektedir. Carlos Coste Guinness rekorlar kitabında yerini almış en ünlü ve başarılı serbest dalgıçlardan biridir.

HAVACILIK

Oris, farklı özellikte bir çok pilot saatini hayata geçirdiği serüvene 1940’da ilk Pointer Day’i üretmesiyle başladı. Bunu izleyen süreçte Oris, modern ve klasik havacılığın ruhundan ilham alarak havacılık alanında birinci sınıf saatleri üretmeye devam ederken bir yandan havacılık alanındaki yeni gelişmeleri destekledi.

Oris’in nefes kesen havacılık dünyasında tanınmış takımlar ve kişiler bulunuyor. En önemlilerinden birisi de İsviçre’nin kuzeydoğusunda eski İsviçre Hava kuvvetleri pilotlarından oluşan Swiss Hunter ekibi. Bu ekip Hawker Hunter Jeti gibi efsanevi uçaklarla uçurmaya devam ediyor ve aralarında Oris Big Crown’ın da olduğu bir çok Oris Havacılık saatlerinin tasarımı ve test edilmesinde aktif şekilde rol alıyor.

MOTORSPORLARI

Oris Formula 1 ile uzun yıllardır sürdürdüğü gurur dolu sponsorluk geçmişinde hem önemli olaylara sponsorluk etti, hem de organizasyonun kendisinden ilham aldı. Başarılı Williams F1 Ekibi'nin uzun süredir sponsoru olan Oris'in logosu; her zaman takım aracında, yarış pilotlarının kıyafetlerinde ve tüm Williams F1 Ekibi'nin üzerinde yer aldı ve yarışın bir parçası oldu.
Daha önceki sürücülerden Nico Hülkenberg ve Nico Rosberg gibi isimler hem ilk Oris elçisi oldular, hem de 2006 yılında kendi sınırlı sürüm saatlerinin tanıtımında rol aldılar. 2008 ve 2009 sezonlarında Nico Rosberg'e katılan Kazuki Nakajima da kendilerine atfedilen limitli Oris modeli için ilham kaynağı oldu. Bu isimlerden önce de 2004 sezonunda Ralf Schumacher ve 2005 sezonunda Mark Webber geliyordu. Williams ekibiyle süregelen başarılı partnerlik 2003 yılında başladı. Bundan bir yıl önce Oris, Toyota pilotu Allan McNish'e sponsor olmuştu.
2014 yılından itibaren Oris, Audi Sport Takımı ile ortaklığa girerek motor sporlarındaki varlığını artırdı.

KÜLTÜR

1996’daki Londra Jazz Festivalinden beri Oris ve müzik arasında duygusal bir bağ vardır. Yine aynı sene ilk Jazz serisi saat Andy Sheppard’a adanmıştır. Bu tarihten itibaren Jazz’ın dünyaca ünlü isimlerine özel saatler üreten Oris bu iki sanat dalını bir araya getirmeye çalışmıştır.

2009 yılında Oris, dünyanın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Bob Dylan’a özel bir model üretmiştir.

Müzik haricinde Oris 2010 yılında Çin’de yükselen bir değer olan Liu Bolin ile çalışmış ve farklı dalllarda iki sanat dalını tekrar bir araya getirmiştir.